Meltblown Kumaş Nasıl Anlaşılır ?

Meltblown Kumaş Nasıl Anlaşılır ?

Meltblown Maske Kumaşı Nasıl Anlaşılır? 

Meltblown kumaşları spunbond kumaşlardan ayırt etmeniz için en kolay test yöntemi yırtarak kontrol etmenizdir. Maskenizi bir makas yardımı ile kesin ve orta katmandaki kumaşı yırtmaya çalışın. 

Eğer kağıt gibi kolayca yırtılıyor ise bu meltblown kumaştır. Eğer yırtmakta zorlanıyorsanız ve pamuksu şekilde kopuyorsa bu spunbond kumaştır. Piyasada kullanılan kumaşların çoğu bu şekildedir. 

Gerçek maske hangisidir sorusuna kesin cevap verebilmek için maskelerin CE standartlarını karşıladığına dair akrediteli test laboratuvarlarından rapor alınması gerekmektedir. Test işlemlerinde su tutma, alevlenme, bakteri üremesi, geçirgenlik vb. testler yapılmaktadır. Bunları kendi imkanlarımız ile kontrol etmemiz mümkün değildir. 

Maske kumaşları görünüşte birbirlerine çok benzemektedir. Zaten piyasada çok çeşit kumaş bulunmaktadır. En çok kullanılan malzeme PP (polipropilen) yani plastik esaslı bir malzemedir. Özellikle çinli kumaş üretici firmaları kendi ürünlerini pazarlamak için tüketiciyi yanlış yönlendiren videolar paylaşmaktadır. Gerçek maske nasıl tespit edilir, gerçek kumaş nasıl anlaşılır bunları yanma ve su geçirgenlik testleri ile size kanıtlamaya çalışıyorlar. 
 

Paylaş: